Podatak o nedovoljnoj zastupljenosti žena u lokalnim organima vlasti u Crnoj Gori ne iznenađuje, ako imamo na umu da ni situacija na nacionalnom nivou nije na zavidnom nivou.
Unapređenje rodne ravnopravnosti u lokalnoj, baš kao i pravnoj regulativi na nacionalnom nivou, ključno je za stvaranje inkluzivnog društva u Crnoj Gori.
Kroz policy brief “Unapređenje rodne ravnopravnosti u lokalnoj pravnoj regulativi: preporuke za bolje javne politike" analizirana je trenutna situacija iz rodne perspektive i definisane konkretne preporuke za unapređenje rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou.
Unapređenje rodne ravnopravnosti zahtijeva osviješćene institucije! S obzirom na to da institucije čine pojedinke i pojedinci, promjenama na lokalnom i nacionalnom nivou, doprinose upravo oni, svi mi koji, svakodnevno, na ličnom i na profesionalnom planu, možemo da dajemo svoj konkretan doprinos unapređenju rodne ravnopravnosti – zaključak je dokumenta.
Dokument je izrađen u okviru projekta “Razgovori o rodnoj ravnopravnosti” koji sprovodi NVU Interakcija, a koji je finansiran kroz grant šemu projekta “U pravo vrijeme – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja političke demokratske kulture” koji realizuje Juventas u saradnji sa organizacijama Help - Montenegro Centar za monitoring i istraživanje – CeMi, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, a koji finansira Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
Comments